تبلیغات
صراط - خانواده
 
صراط
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمود گ
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 

((خانواده)) كوچكترین شكل یك جامعه است كه از دو ركن اساسى (زن و شوهر) تشكیل شده است.

اگر این دو ركن, آرامش درونى داشته باشند, خانواده, محلى امن براى تربیت فرزندان خواهد بود. اگر هر كدام به وظایف شرعى و عرفى خود عمل نمایند و زندگى را بر اساس فداكارى و گذشت بنا كنند, باصفاترین خانواده را خواهند داشت. اما اگر هوا و هوس بر زندگى, حاكم شد و انسان ((بایدها)) و ((نبایدها)), ((شایدها)) و ((نشایدها)) را به بازى گرفت و خواسته هاى نفسانى خود را ملاك عمل, قرار داد, به موجودى خطرناك تبدیل مى شود. و امروز, ریشه بسیارى از اختلافات خانوادگى و گروهى, چیزى جز بى توجهى به این ضرورتها نیست.

آنچه اینك, پیش روى شماست, بررسى كوتاهى است كه در راستاى این مهم انجام شده است.

زن دارى

زن كه یك ركن اساسى زندگى است, در راستاى حقوق و موازینى كه ریشه در فطرت و طبیعت انسان دارد, پس از ازدواج, تحت سرپرستى و حمایت شوهر قرار مى گیرد. او شریك زندگى و انیس مرد مى گردد; وى موجودى ظریف و نیازمند محبت است.

بزرگترین رمز موفقیت زن دارى اظهار علاقه و محبت به اوست. این ابراز محبت, حتما باید به طور مستقیم با لفظ و اشاره همراه باشد, چرا كه بر اساس اصول ثابت شده روان شناسى, الفاظ و اشارات, در این راستا نقش حساس و كارسازى به عهده دارند و بهترین وسیله براى نمایش و انتقال احساسات قلبى انسان هستند. نكته دیگر اینكه رفتار مرد باید ناقض این اظهار علاقه نباشد, بلكه كردارش تایید كننده بیان محبتآمیز او باشد. نتیجه چنین ابراز محبتى دلگرمى به زندگى, نشاط همیشگى و وفادارى به شوهر است.

امروزه, بسیارى از بیماریهاى روحى كه گریبانگیر زنان شده است, به علت عدم تامین محبت از ناحیه شوهر است, زیرا دخترى كه در خانه پدر از محبت بسیار و بى شائبه پدر و مادر, برخوردار بوده است و اكنون به زندگى مشترك با شوهر روى آورده است, مى خواهد كه شوهرش به تنهایى, تمام آن محبتها را جبران كند. اگر مردى به این امر مهم توجه نكند و در محیط زندگى, علاقه اش به قنارى, آلبوم عكس, و وسایل سرگرمى خویش, بیش از علاقه مندى به همسرش باشد, چه اثر ناگوارى در روحیه لطیف او خواهد داشت؟ آیا چنین مردى, به دست خود, تخم كینه و اختلاف را در كانون گرم خانواده خویش نگاشته است؟ آیا او فرزندان معصوم خود را به دست خویش به ورطه كمبودها, حقارتها و عقب ماندگیها نكشانده است؟ آیا ...

قرآن, علاقه و آرامش بین زن و مرد را از آیات خود دانسته, مى فرماید:

((و من آیاته ان خلق لكم من انفسكم ازواجا لتسكنوا الیها و جعل بینكم موده و رحمه انذ فى ذلك لاذیات لقوم یتفكرون))(1)

از نشانه هاى او اینكه براى شما جفتهایى از خودتان آفرید تا با آنها آرامش بگیرید و بین شما دوستى و رحمت قرار داد, همانا در این امر, نشانه هایى است براى كسانى كه تفكر كنند.

شوهردارى

زن به وسیله قدرتى كه خداوند در وجودش قرار داده, مى تواند از طریق نفوذ در قلب مرد و محبت به او, به زندگى آرامش دهد. او مى تواند بهترین مونس و غمخوار مرد باشد, تا مرد در كنار او آرام گیرد و اندوه و ناگوارى زندگى را از یاد ببرد.

یك زن و به عبارتى یك همسر و ندیم خوب, كسى است كه با كلام و با رفتار حساب شده اش, همراه با دلسوزى و عشق, قلب مرد را تسخیر و همفكرى و غمخوارى خویش را در عمل, نشان دهد. بهترین و ظریفترین هنر زن این است كه, بتواند خواسته هاى مشروع همسرش را در نوع رفتار, غذا, لباس, مهماندارى و استراحت به دست آورد و روابطش را با شوهر, بر اساس آن شكل دهد.

در روایات ((خوب شوهردارى كردن)) زن به منزله جهاد در راه خدا تلقى شده و آمده است:

((جهاد المراه حسن التذبعدل))(2)

پس نتیجه مى گیریم, همسرى كه در روابط زناشویى و صحنه هاى گوناگون زندگى, كردارش را به گونه اى هنرمندانه در راستاى آرامش شوهر و فرزندانش قرار دهد, بسیار باارزش است. تاكیدات فراوانى در این خصوص در دستورات دینى به چشم مى خورد; از جمله, روایت زیر كه از پیامبر اكرم(ص) نقل شده است:

((خیر نسائكم, التى اذا نظر الیها زوجها سرته و اسذا امرها, اطاعته و اذا غاب حفظته فى نفسها و ماله))(3)

((بهترین زنان شما آن است كه هنگامى كه شوهرش به او نگاه كند او را خوشحال كند و آن گاه كه به او دستورى دهد اطاعتش كند و هنگامى كه شوهرش نیست از خود و مال و ثروت شوهر مراقبت كند.))

تفاوتهاى زن و مرد

استعدادهاى زن و مرد و نوع حقوق و وظایفى كه نظام خلقت به عهده آنان گذارده, یكسان نیست. علاوه بر تفاوت جسمى كه بین زن و مرد است, در بعد روانى و احساسى نیز شاهد تفاوتهاى قابل توجهى میان آن دو هستیم. به مواردى از تمایز یاد شده مى توان اشاره نمود:

مرد بنده شهوت خویشتن است و زن در بند محبت مرد. مرد مى خواهد شخص زن را داشته باشد و زن مى خواهد دل مرد را مسخر كند, و از راه دل بر او مسلط شود. مرد مى خواهد زن را بگیرد و زن مى خواهد او را بگیرد. زن, از مرد شجاعت و دلیرى مى خواهد و مرد از زن زیبایى و دلبرى. زن بیش از مرد قادر است بر شهوت خود مسلط گردد. شهوت مرد, ابتدایى و تهاجمى است و شهوت زن انفعالى و تحریكى. مرد, دلش مى خواهد هر روز به همان حالت همیشگى, باقى بماند, اما یك زن همیشه مى خواهد موجود تازه اى باشد و هر صبح با قیافه تازه ترى از بستر خویش برخیزد.

بهترین جمله اى كه یك مرد مى تواند به زنش بگوید, این جمله است:

((عزیزم! تو را دوست دارم.))

زیباترین جمله اى كه یك زن مى تواند به شوهرش بگوید, این جمله است:

((من به تو افتخار مى كنم))

خوشبختى, براى یك زن یعنى به دست آوردن قلب یك مرد و نگاهدارى او براى تمام عمر.(4)

با این تفاوتها مى توان فهمید كه زن, موجودى است نیازمند به محبت و دوستى از طرف مرد, و داراى لطافتى كه احتیاج به مراقبت و مواظبت همراه با ظرافت دارد.

امیر مومنان على علیه السلام به فرزندش ((محمد بن حنفیه)) فرمود:

((فانذ المراه ریحانه و لیست بقهرمانه فدارها على كل حال و احسن الصحبه لها فیصفوا عیشك))(5)

زن یك گل خوشبوست و قهرمان نیست;(6) با او در هر حال و موقعیتى مدارا كن و همنشینى با او را نیكو كن تا اینكه زندگى تو باصفا گردد.

هر گیاه خوشبویى را در عربى ((ریحان)) مى گویند. حضرت در بیان فطرت و ساختمان روحى و احساسى زن, مرد را به سازگارى با او ترغیب مى كند. همان گونه كه یك شاخه گل, مراقبت دایمى, لازم دارد و مقدار آب, هوا, نور و موقعیت مكانى در طراوت و شادابى او موثر است, یك زن نیز با مراقبت و همنشینى پسندیده, مادرى خوب و مونسى دلسوز خواهد شد. اگر از لحاظ محبت, اشباع شود خیلى از مشكلات زندگى را تحمل خواهد كرد. بسیارى از مسایل زندگى با دست مرد حل مى شود. اگر مرد, روحیات همسرش را به دست آورد, و بر اساس آن رفتار نموده, زن را از نظر محبت ارضا نماید, زن مى تواند از آن خانه كوچك, بهشتى باصفا بسازد.

ادامه دارد.